Karışık Etiket Ürünleri ::   Opak Etiket (Polipropilen)  -   Opak Etiket (Polietilen)  -   Farma Etiket  -   Glosswhite Etiket  -   Çift Katlı Etiket  -  

Karekodsuz İlaç Kalmadı

 

 

Sağlık Bakanlığı' nın yaklaşık 3 yıldır yürürlüğe sokmak için alt yapısını ve çalışmalarını tamamladığı karekod uygulaması ile ilgili son nokta 31 Aralık 2011 tarihinde kondu. 1 Ocak 2012' den itibaren artık eczanelerde karekodsuz ilaç satılamayacak ve yer alamayacak.

Peki Karekod Nedir ?

Sağlık Bakanlığı'nın uygulamaya koyduğu İlaç Takip Sistemi, birer numara verilen ürünlerin, üretim aşamasından hastaya ulaşıncaya kadar her aşamada takip edilmesine olanak sağlayacak.

Bu şekilde sisteme kaydedilen ilacın satışı sırasında öncelikle onay alınacak. Sistemin onay vermesi halinde satış gerçekleştirilebilecek. Aksi halde sisteme kayıtlı olmayan ilacın satışı yapılamayacak. Böylece sahte ilaçlar ve kaçak olarak sokulan ilaçların satışı önlenmiş olacak.

Sağlık bakanlığı bu uygulamanın biraz sancılı bir süreç geçirdiğini, fakat bu süreç sonunca avrupada bile nadir uygulanan bu ilaç takip sisteminin Türkiye' de entegre bir şekilde kullanılmasının sağlık alanında bir devrim olarak nitelendiriyor.